Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Çorum - KargıÇorum - Kargı
ÇetmiÇetmi
KöyüKöyü
wwwwww
.cetmikoyu..cetmikoyu.
comcom
Hoşgeldiniz... Hoşgeldiniz...

sayın köylülerimiz kameralarımız yakın zamanda faliyete geçecektir Teşekkürler.
CANLI YAYIN CANLI YAYINDernek
Dernek Logosu Dernek Logosu
YÖREMİZİN TARİHİ

Tahmini 1290 lı yıllarda ilk yerleşilmiş. Köye ilk kayıtlarda deli İbrahim oğulları olarak geçilen cetmi köyünde köroğulları olarak bilinen sülale tarafından kurulmuştur. Köroğulları ilk yerleşim yerleri dere köye bağlı olan körüğün köyüne geldikleri (yuvanın köyü) yerleşmiş.

Çetmi köyünde köy içi olarak bilinen yere gelerek ilk yayla evlerini yapmışlardır daha sonra gargalıya ilk yerleşen zeyrek sülalesi çetmide kaş harman diye bilinen yere ilk yayla evlerini yapmışlardır. İlk başta yayla olarak kullanılan çetmi köyü köy olmuş.

Köy olmasından sonra avşar boyundan gökmıstak sülalesi gelmiştir. Kara zaliş cırgalar gelmiş tam bir köy haline almıştır. Halen ayakta olan körüğün çördükleri ( bir çeşit armut) ilk yerleşim zamanı Köroğluları tarafından dikilmiştir. Yemişli,kırkpöğre,akkaya ve aksu çetmi köyünün yaylalarıdır. 1912li yıllarda ÇETMİ köyü tarihin en büyük yangınını yaşamış köy harap olmuştur.

Yemişli yaylasında evleri olan cırgalar ve gökmıstak sülalesi geçici olarak yemişliğe gitmişlerdir.Yerleşik düzene geçerek ÇETMİ nin bir mahallesi olmuştur. Rivayete göre cırgalardan gurbetten yıllar sonra dönen bir kişiye ÇETMİ den tarlalarını vermemişler. Gurbet´den gelen kişi (kızıloğlana) saray düzüne giderek iyi bir para vererek saray düzünün yaylası olan yemişli?yi almış kendine yakın bulduğu amca oğlunu gökmıstak sülalesinden iki tane kayınçosunu alarak yemişliye yayla evlerini yapmışlar. Bir kayınçosunu emingeçesi?ne bir kayınçosunu karabalçıklık mahallesine yerleştirmiş.Kendisi cırga mahallesine yerleşmiş.

CIRGA ismi aynı zamanda bir Türkmen oymağının ismidir. Halen orta Asya?da Çankırı, Sivas ve Anadolu?nun muhtelif yerlerinde bulunmaktadır.

ÇETMİ köyünün toplamda dörtbinin üzerinde nüfusu vardır , Her sülale kız alıp kız vermiştir. Bir birlerinle akraba olmayan yokdur. ÇETMİ köyü kargı ilçesinin 38 kilometre kuzeyine düşmektedir. Ilgaz dağlarını devamı olan sıra dağları Boyabat tarafına bakan eteklerinde bulunup yan engebeli araziye sahiptir.

Yükseklerde sarı çam, kara çam, köknar bulunmakta bu çam ormanları türkiye´nin ender güzellikde uzun ve sanayi değeri olan ormanlardır. Eteklere doğru akgurgen kara gürgen fıstık gürgeni ve çeşidi çok olan meşelik ağaçlan ile kaplıdır.Dere yataklarında ve çay kenarlarında kızılcık ağacı (kiren) böğürtlen dikeni aluç ağacı bulunmaktadır. Tarla içlerinde veya sınırlarda çördük bir çeşit armut bulunmaktadır. ÇETMİ köyü iki tane büyük çaya sahiptir. Kaşlı yaylasından doğup aynı zamanda inişe doğru sağ tarafı Sinop sınırını oluşturan sol tarafı ÇETMİ köyüne ait olan yaklaşık 22 kilometre olan büyük dağın eteklerinden Sinop iline geçen aluç geçesi çayıdır. Bu çay tamamen ormandan gelen vadiden geçtiği için çevresi tarıma müsait değildir, 2. Çay ise pölütçük çayıdır.

Akkaya yaylası derelerinden doğup devamındaki derelerde büyüyerek tahtacık yemişli gücük burun aralığın çaydan devam edip delik kaya diye bilinen yerden gölet çayı ile birleşmektedir. Delik kayaya kadar olan bölge tamamen ÇETMİ köyüne aittir. Kel hasanın çaydan devam edip eski göynük diye bilinen bölgeden ÇETMİ köyü sınırlarından çıkmaktadır, Bu çayın uzunluğu yaklaşık 25 kilometredir. Çay boyunca Ortaköy aralıgın çay topukluiğne kel hasanın çayda bahçecilik meyve ve sebzecilik yapılmış günümüzde azda olsa yapılmaktadır. Etrafının açık olması derin vadi olması uzunca süre güneş ışığından yararlanması halen sebze ve meyveciliğe müsaittir.

ÇETMİ köyü karasal iklime sahiptir. Yazları sıcak kışları soğuk geçmektedir. Hali hazırda elma , armut, erik, ceviz hariç bakımsız ve bilimsel olmadığı için ihtiyaca cevap vermemektedir. Fasulye , patates , tütün , şekerpancarı, bol miktarda yetişmekte fakat ekonomik değeri olmadığı için yapılmamakta su yatağı gücük burun , büyükdağ , gırarabın göynüğü , aksu, gözet kayası, gavil yeri ÇETMİ?nin başlıca göynükleridir.

BİLGİ KAYNAĞI
Sayın: Salih  Atabey  Özcan,a  Teşekkür ederiz.

YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0234

© 2008 Cetmikoyu.com
Türkiye´nin ilk mobese kurulan köyü http://www.cetmikoyu.com

Tam Ekran